موسسه به شما کمک میکند با دوستان زندگی خود همیشه در ارتباط باشید.

ماجراهای من و آسمان (قسمت دوم): سیارات

این قسمت: سیارات
بازم سربه هوا شدم. عوض اینکه برم دنبال تماشای کارتون و ... همه ش یا سرم به آسمونه یا توی کتابهای نجومی و رصد آسمون. مادرم میگه بالاخره یه روز وقتی داری به آسمون نگاه میکنی میفتی توی جوبی، نهری چیزی، یا از بالای پشت بوم یا کوه پایین پرت میشی؟ بچه هواستو جمع کن دیگه، چیه همه ش تو آسمون سیر میکنی آخه!!
راست میگفت بالاخره تو این راه یه بلایی سرم میاد، یه بار رفته بودم رصد بالای کاروانسرا تو کویر
سقف زیرپام خالی شد
خدا رحم کرد زیرش همه ش شن بود : )))
داشتم به آسمون نگاه میکردم، کل شب رو تک تک سیاراتی رو که دیدم رصد کردم، خیلی قشنگ بودن بخصوص مشتری با قمرهای گالیله‌ایش و زحل با اون حلقه زیباش...
میدونستید ما توی منظومه شمسی‌مون یه ستاره که همون خورشیده رو داریم و چند تا سیاره که به دور این خورشید می چرخن. قبلا میگفتن نه تا سیاره داریم ولی بعدش، گفتن نه هشت تاست، این یه دونه سیاره رو بیچاره رو طرد کردن، دلم براش می‌سوزه واقعا، که از خونواده سیارات طردش کردن، پلوتوی بیچاره!! می‌دونستید سیارات با نور ناپایدار می‌درخشند، ولی نور ستارگان هم از لحاظ رنگ و هم از لحاظ روشنایی به سرعت تغییر می‌کنه، سیارات در آسمان حرکت کرده و محل آنها تغییر می‌کنه، ولی ستارگان نسبت به هم دارا ی مکانهای تقریبا ثابتی هستن، سیارات هنگام رصد با تلسکوپها بصورت قرص نورانی بزرگ دیده می‌شن، در صورتی که ستارگان بصورت نقاط روشن به نظر می‌رسن. هشت تا سیاره داریم که زهره، زمین، مریخ و عطارد سیارات خاکی هستن از بینشون و مشتری، زحل، اورانوس و نپتون سیارات گازی شکل هستن.

سيارات از ذرات جامد بسيار كوچكي كه با هم برخورد مي‌كنند و به هم مي‌چسبند تشكيل مي‌شون. نزديك به خورشيد دما بالا بوده و فقط موادی مثل آهن و صخره مي‌تونستن جامد باقي بمونن، دورتر از خورشيد اين دما کم‌تر بوده و يخ‌ نيز مي‌توانسته متراكم بشه و تو تشكيل سياره شركت كنه. به همین علت سياراتی که نزديك به خورشيد هستن از آهن و سنگ متراكم تشکیل شدن در حالي كه سيارات دورتر از خورشيد، شامل مقادير زيادي يخ هستن كه بيشتر اونها ذوب و به گاز تبديل شده.

نوشته: سارا سیدحاتمی
آخرین بروز رسانی در ار 13, 2:34 ب.ظ از آفاق راهبر آذربايجان.
تمامی زمان ها +3.5 است. زمان اکنون 8:36 ب.ظ است.