موسسه به شما کمک میکند با دوستان زندگی خود همیشه در ارتباط باشید.

ماجراهای من و آسمان قسمت سوم: ستاره

این قسمت: ستاره
با خانواده رفتیم مسافرت، خیلی عالی بود، شب شده بود، ستاره ها داشتن بهم چشمک میزدن، پدرم گفت راه طولانیه اینجا کمی نگهداریم، یه چایی بخوریم، استراحت کنیم، منم از خدا خواسته تا بیان چایی و میوه اینا بزارن بخورن کمی از ماشین فاصله گرفتم محو آسمون شدم، خدایا کاش میتونستم بمونم اینجا، خیلی تاریک بود، آدم فکر میکرد اگه دستت رو دراز کنی، بتونی ستاره‌ها رو بچینی!! کهکشان راه شیری خیلی عالی دیده می‌شد، خدایا چی میشد آخه امشب میموندیم اینجا. پدرم ازون ور صدام کرد، دختره سر به هوا باز کجا رفتی زیاد دور نشو خطرناکه، رو به مادرم: این بچه نمیدونم از سر این آسمون چی میخواد دست از سرش برنمیداره!! میدونستم خودش هم علاقه داره، هر وقت من نگاه میکردم به آسمون خانواده‌م همیشه منو همراهی میکردن. مادرم صورتهای فلکی رو میشناخت در موردش ازم سوال میکرد، با هم میرفتیم جاهای تاریک همیشه، بارش شهابی اینا رو میدیدیم. تو کتاب خونده بودم، که ستاره‌ها چطوری بوجود میان!!
ستاره‌ها، با گذشت زمان و انباشته شدن مواد در برخی از سحابی‌ها (اجرام ابر مانند) شکل میگیرن، به طور خلاصه ستاره‌ها وقتی بوجود می‌آن که ابری بزرگ از غبارها و گاز تحت تاثیر گرانش فشرده بشن. بر اثر جاذبه مناطقی که متراکم‌ترن منقبض و داغ می‌شن. این مناطق رشد می‌کنن و توده‌های گاز بزرگی رو بوجود می‌آرن که به اون پیش‌ستاره گفته می‌شه، اینا به علت نیروی گرانش خودشون منقبض می‌شن و انرژی پتانسیل خودشون رو به گرما تبدیل می‌کنن. در این حالت به این ستاره، ستاره فروسرخ می‌گن که قبل از کامل شدنش نور و حرارت از خودش پخش می‌کنه. با افزایش چگالی، گاز هیدروژن هسته متراکم می‌شه و اتمهاش به همدیگه یرخورد می‌کنن و دما افزایش پیدا می‌کنه، وقتی دمای هسته‌ش به 10 میلیون درجه سانتیگراد برسه، پروتو‌نهای هیدروژن بر اثر همجوشی هسته‌ای به هلیوم تبدیل می‌شن، مقداری از جرم این ستاره تبدیل به انرژی و موج الکترومغناطیسی مثل نور می‌شه، ستاره درخشان ما متولد میشه، تولدش مبارک. ستاره‌ها بر اثر این همجوشی هسته‌ای به وجود میان و نورشون رو ما میبینیم. خیلی جالبه نه؟!

نوشته: سارا سیدحاتمی
آخرین بروز رسانی در ار 13, 3:34 ب.ظ از آفاق راهبر آذربايجان.
تمامی زمان ها +4.5 است. زمان اکنون 11:11 ب.ظ است.