موسسه به شما کمک میکند با دوستان زندگی خود همیشه در ارتباط باشید.

ماجراهای من و آسمان قسمت پنجم: چرا ماه در افق بزرگتر دیده میشه؟

این قسمت: چرا ماه در افق بزرگتر دیده میشه؟
داشتم از مدرسه برمیگشتم خونه، خیلی خسته بودم، داشت هوا تاریک میشد و راه دور بود، از پنجره سرویس بیرون رو نگاه کردم، وای خدای من، خیلی ماهی، ماه کوچولو بزرگ تر دیده میشه، چقدر خوشگله، یعنی چی باعث شده اینقدر بزرگتر دیده بشه، آخ جون سرویس رسید دم در خونه، سریع پریدم پایین، دستم رو گذاشتم رو زنگ خونه، مادرم گفت سلام دختر چه خبر شده، ترسیدم اتفاقی افتاده؟ گفتم سلام نه مامانی، ماهو دیدی چقدر خوشگل شده؟ مامان که از من هم بیشتر علاقه داشت به آسمون، گفت نه صبر کن ببینم، دوید تو حیاط!! اصلا به غیر خودم همه رو دیونه آسمون کردم Smile )
رفتم سراغ حلال مشکلاتم (کتابهای نجومیم)
تک به تک ورقشون زدم
یعنی چی میتونه باعث بشه اینقدر بزرگ دیده بشه، ماه که همون اندازه ست...
ماه روی یه مدار بیضی در حال حرکته و در نتیجه فاصله‌های متفاونی از زمین میتونه داشته باشه در طول این مسیر حرکتش. جالبه که ماه وقتی تو افق هست دورتر از زمانی هست که درست بالای سر ما قرار داره، ولی چرا بزرگتر دیده میشه خب؟
وقتی ما زیر سقف آسمان می‌ایستیم، وقتی جسمی در نزدیکی افق قرار می‌گیره و سپس به بالای سر ما می‌رسه، قضاوت ما اینه که هر دو بر روی آسمان نسبت مسطح قرار دارن نه یه نیم کره، زمانی که جسمی مثل ماه تو افق قرار میگیره، فکر می‌کنیم که نسبت به جسمی که بالای سر ما قرار گرفته، در فاصله دورتری از ما قرار گرفته است ولی بزرگتر دیده میشه. این یه خطای دید هست بهش میگن خطای پونزو.
مثلا تو شکل زیر خطوط ترن رو ببینید، وقتی به اون نگاه می‌کنیم احساس می‌کنیم که همه اونها به نقطه‌‌‌ای بر روي افق ختم میشن. دو تا خط مشخص شده در شکل اندازه يكساني دارن اما ما فکر مي‌كنيم كه جسم دورتر بزرگتره. در حقیقت این تصور ذهنی ماست.
وای ماه خیلی خوشگل شده...

آخرین بروز رسانی در خر 2, 11:47 ق.ظ از آفاق راهبر آذربايجان.
تمامی زمان ها +4.5 است. زمان اکنون 12:55 ق.ظ است.