عضویت
موسسه به شما کمک میکند با دوستان زندگی خود همیشه در ارتباط باشید.

ماجراهای من و آسمان: کوازار

کوازار (اختروش)حتما تا حالا کلمه کوازار را شنیدید، در این بخش می‌خواهیم در مورد این اجسام شگفت‌انگیز بحث کنیم.
اجسام بسیار دور در جهان شناخته شده ما هستند. آنها در دورترین فاصله از کهکشان ما قرار دارند که دیده می‌شود. کوازارها توده‌های بسیار روشن انرژی و نور هستند. کوازارها درخشان‌ترین اجسام در جهان ما هستند، آنها را از طریق تلسکوپ، به سختی می‌توان دید چون کوازارها خیلی دور هستند. آنها امواج رادیویی، اشعه ایکس و امواج نور را منتشر می کنند. آنها را به شکل یک ستاره قرمز ضعیف بر روی زمین دیده می‌شوند.
دانشمندان فکر می‌کنند که یک کوازار یک سیاهچاله خیلی بزرگ است که توسط یک حلقه که به آن دیسک می‌گویند پوشیده شده است. این دیسک به شکل مسطح گازی می‌باشد که به سرعت در اطراف یک جسم بزرگتر مانند سیاهچاله، یک ستاره جدید، یا یک کوتوله سفید و غیره حرکت می‌کند. کوازار به تدریج این گاز و گاهی اوقات دیگر ستارگان یا حتی کهکشانهای کوچک را با گرانش زیاد خود جذب می‌کند. این اشیاء به طرف سیاه چاله کشیده می‌شوند. هنگامی که یک کهکشان، ستارگان یا گاز به سمت یک کوازار جذب می‌شود، یک برخورد عظیم ماده اتفاق می‌افتد که موجب تولید انفجار بزرگی می‌شود که انرژی و نور از آن منتشر می‌شود. این انفجار بزرگ انرژی، باعث شعله‌ور شدن می‌شود که مشخصه اصلی کوازارها می‌باشد.
نور، اشعه و امواج رادیویی میلیاردها سال نوری از طریق فضا سفر می‌‌کند. هنگامی که ما به کوازارهای 10-15 میلیارد سال نوری نگاه می کنیم، ما 10-15 میلیارد سال به گذشته نگاه می کنیم. خیلی شگفت‌انگیز هست نه؟

نویسنده: سارا سیدحاتمی
تمامی زمان ها +4.5 است. زمان اکنون 9:35 ق.ظ است.