عضویت
موسسه به شما کمک میکند با دوستان زندگی خود همیشه در ارتباط باشید.

بهترین دنباله‌دار 2018 در حال نزدیک شدن می‌باشد!!

دنباله‌دار Comet 46P / Wirtanen الان به هیچ وجه روشن نیست. در حال حاضر نیاز به یک تلسکوپ برای مشاهده آن دارید. اما به زودی روشن‌تر می‌شود و ممکن است تا پایان سال 2018 با چشم غیرمسلح آن را ببینید.


عکس تلسکوپی زیبا از دنباله‌دار 46P / Wirtanen، که 4 نوامبر 2018 گرفته شده است، با یک تلسکوپ 11 اینچی توسط مارتین موبرلی. این تصویر یک کامای بزرگ یا دم بر را در اطراف دنباله‌دار نشان می‌دهد که اغلب هنگامی اتفاق می‌افتد که دنباله‌دار نزدیک خورشید می‌آید.

آیا شما در مورد دنباله‌دار 46P / Wirtanen شنیده‌اید؟
این دنباله‌دار به دلیل نزدیک شدن به خورشید در 12 دسامبر 2018 و در تاریخ 16 دسامبر تنها چند روز بعد، به زمین نزدیک می‌شود. دنباله‌دار ویرتانن دنباله‌دار درخشانی در آسمان شب است؛ این دنباله‌دار، درخشان‌ترین دنباله‌دار سال 2018 است. با این حال این دنباله‌دار به تنهایی به راحتی قابل مشاهده نیست. ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ و دوربین دوچشمی به عکاسی و تماشای آن می‌پردازند (عکس‌های جمع‌آوری شده را اینجا ببینید(https://earthsky.org/todays-image/photos-comet-46p-wirtanen-brightest-comet-2018). بهتر است دنباله‌دار را از یک مکان تاریک مشاهده کنید. از پروژه تلسکوپ مجازی برای بازدید رایگان و آنلاین دنباله‌دار ویرتانن در 12 و 17 دسامبر بازدید کنید.
https://www.virtualtelescope.eu/2018/11/07/wirtane...

https://www.facebook.com/hamzakt/videos/1021193801...Comet Wirtanen via Tel Lekatsas, from Ma Ma Creek, Australia. Used with permission.

دنباله‌دار 46P/Wirtanen چقدر نزدیک می‌شود؟

چه دنباله‌دار ویرتانن 46P/ را ببینید یا خیر، اینکه این دنباله‌دار 2018 را در نزدیکی زمین و خورشید قرار دارد، سرگرم کننده خواهد بود. به گفته ستاره‌شناسان در دانشگاه مریلند، این گذر دنباله‌دار وریتانن در نزدیکی زمین (در نزدیکی استانداردهای دنباله‌دار)، 10مین و نزدیکترین دنباله‌دار در دوران مدرن خواهد بود.

در نزدیکی ما، دنباله‌دار در حدود 30 برابر فاصله ماه (7.1 میلیون مایل یا 11.5 میلیون کیلومتر) خواهد بود.

رکورد برای نزدیک‌ترین دنباله‌دار – که طول تمام تاریخ ثبت شده – مربوط به دنباله‌دارD / 1770 L1 Lexell می‌باشد که در ماه ژوئن 1770 در حدود کمتر از شش برابر فاصله زمین با ماه قرار داشت.

یا نزدیکترین دنباله‌دار نسبت به ویرتانن - 300 برابر فاصله ماه، 7.1 میلیون مایل یا 11.5 میلیون کیلومتر - 21P / Giacobini-Zinner بود، که موجب وقفه کوتاه در بارش شهابی اژدهایی شد و در 9-10 سپتامبر 2018 در 36 میلیون مایلی (58 میلیون کیلومتر) نزدیکی زمین قرار داشت. این نزدیکترین حالت برای Giacobini-Zinner بود که در طول 72 سال اتفاق افتاده بود!

بنابراین دنباله‌دارها اشیای درخشانی هستند. آنها معمولا به هیچ وجه کاملا نزدیک نیستند. با این حال، سال 2018 برای رویت دنباله‌دار ویرتانن بسیار مناسب می‌باشد. برای درک اینکه چرا اینگونه است، شما باید به دنباله‌ دار و زمین در مدار خود فکر کنید!!
دنباله‌دار ویرتانن، متعلق به خانواده دنباله‌دار مشتری است (به طور کلی دنباله‌دارهایی که دوره تناوب آنها به دور خورشید کمتر از 20 سال باشد با این نام شناخته می‌شوند و مبداء پیدایش آن از کمربند کوییپر می‌باشد. کمربند کوییپر منطقه‌ای ماورای مدار سیاره نپتون می‌باشد که هزاران عدد هسته یخی در آن مناطق به دور خورشید می‌چرخند و با تحت تاثیر قرار گرفتن گرانش سیارات بزرگ، بویژه مشتری مستعد نزدیک شدن به خورشید وتبدیل شدن به دنباله‌دار هستند). گذر 2018 نزدیکترین حالت آن از زمان کشفش حدود 70 سال پیش توسط کارل A. ویرتانن ستاره‌شناس آمریکایی در تاریخ 17 ژانویه 1948 است.
از زمان کشفش، ستاره دنباله دار چندین بار به مدار زمین نزدیک شده است. با این حال، هر بار که در مدار نزدیک سیاره ما جابجا می‌شود، زمین در سمت راست مدار قرار گرفته است، همان طور که در تصویر زیر دیده می شود:


زمانی که 2 جسم نزدیک‌ترین مسیر را طی می‌کنند، به نزدیکترین حالت خود می‌رسند. این تصویر وضعیت دنباله‌دار ویرتانن در مدار زمین در ماه ژوئیه 2013 را نشان داده شده است. در آن زمان، زمین در طرف دیگر مدار دنباله‌دار بود، بنابراین در نزدیکترین حالت قرار نداشت. تصویر از astro.vanbuitenen.nl.

در سال 2018. دنباله‌دار و زمین در همان مدار زمین قرار میگیرند، زمانی که نزدیکترین رخداد رخ می‌دهد:


وضعیت دنباله‌دار 46P / Wirtanen در نزدیکترین حالت آن در سال 2018 از زمان کشف آن (در سال 1948). تصویر از astro.vanbuitenen.nl.

چطور دنباله‌دار خواهد درخشید؟
هیچ کس به طور خاص نمی‌داند دنباله‌دار بواسطه طبیعت خود غیرقابل پیش‌بینی است. برآوردها نشان می‌دهد که ویرتانن ممکن است به مقیاس بصری 3.5 تا 6 برسد. یعنی این که دنباله‌دار را به وضوح در ناحیه دید با چشم غیرمسلح قرار می‌دهد (هرچند اشیاء پراکنده مانند دنباله‌دارها، به سختی از مجموعه‌های ستاره‌ای در مقیاس قابل قبول دیده می‌شوند).

آیا می‌خواهید در مورد درخشندگی ویرتانن، اطلاعات بروز داشته باشید؟
این صفحه وب از دانشگاه مریلند این اطلاعات را به روزرسانی می‌کند.
http://wirtanen.astro.umd.edu/46P/46P_status.shtml

تصویر زیر ترکیبی از مشاهدات تا کنون و پیش‌بینی‌ها را برای روشنایی دنباله‌دار Wirtanen در نزدیک‌ترین حالت به زمین در دسامبر 2018 فراهم می‌کند:

این چیزی است که به نام منحنی نور شناخته می‌شود. این اندازه گیری از کمیت روشنایی 46P / Wirtanen در طول زمان است. دنباله‌دار روشن تر می شود! این دنباله‌دار ممکن است در ماه دسامبر به اندازه کافی روشن باشد که با چشم غیرمسلح از یک مکان تاریک مشاهده شود. تصویر از University of Maryland’s comet 46P/Wirtanen: current status page.


چگونه می توانید دنباله‌دار Wirtanen را ببینید؟
و مهمتر از همه، آیا این دنباله‌دار با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است؟ برخی از ناظران در حال حاضر به میهمان آسمانی با استفاده از دوربین دوچشمی نگاه می‌کنند. در اوایل ماه نوامبر، ورتانن دارای قدر بصری 8 بود، و در حال حاضر روشن‌ترین دنباله‌دار در آسمان ما است، اما هنوز هم برای دیدن با چشم غیرمسلح غیرقابل مشاهده است.

تا اواسط دسامبر، 46P/Wirtanen ممکن است به قدر 3.5 تا 6 برسد، شاید برای چشم غیرمسلح به عنوان یک جسم ضعیف، در آسمان تاریک، قابل مشاهده باشد.

در اینجا می‌توانید در مورد قدر ستاره‌ای بیشتر بدانید (https://earthsky.org/astronomy-essentials/what-is-stellar-magnitude)

در ماه دسامبر، دوربین‌های دوچشمی و تلسکوپ‌های کوچک باید یک توده‌ی توخالی را نشان دهند که ممکن است برای یک شی که هسته آن کمتر از یک مایل (فقط 1.2 کیلومتر) گسترده است، به اندازه کافی بزرگ باشد.

آیا دنباله‌دار دمی از خود نشان می‌دهد؟
با توجه به موقعیت دنباله‌دار در فضا از زمین، زمانی که دنباله‌دار نزدیک است، دم یونی در پشت دنباله‌دار قرار گرفته است، که از دیدگاه ناظر زمینی قابل مشاهده نیست. اگر 46P/Wirtanen در هفته‌های آینده یک دم کوچک منحنی ‌مانند ایجاد کند، که به سختی قابل تشخیص است، در عکسهای نجومی، با چشم غیرمسلح آن را به راحتی می‌توانید ببینید.

باز هم مثل همیشه انتظار می‌رود بهترین تصاویر با کنتراست بالا را از دوربین‌های دوچشمی یا تلسکوپ، در آسمان تاریک، دور از چراغ‌های شهر، به تصویر بکشید.

بدون تلسکوپ یا با دوربین دوچشمی؟
در نظر بگیرید که دنباله‌دار را در 12 و 17 دسامبر سال 2018 (نزدیکترین حالت دنباله‌دار به خورشید و زمین)، به صورت آنلاین توسط پروژه تلسکوپ مجازی، به صورت رایگان می‌توانید مشاهده کنید. برای اطلاعات بیشتر به لینک مراجعه کنید (https://www.virtualtelescope.eu/2018/11/07/wirtanen-the-christmas-2018-comet-live-online-observation-12-and-17-dec-2018/) و پوستر زیر را برای این رویداد مشاهده کنید:


بازدید از پروژه تلسکوپ مجازی برای مشاهده رایگان و آنلاین از دنباله‌دار Wirtanen در 12 و 17 دسامبر.

بنابراین دنباله‌دار 46P/Wirtanen ممکن است - یا شاید نه - انتظارات شما را برآورده کند. اگر وقت خود را برای تماشای آن در چند هفته صرف کنید، مجذوب آن خواهید شد. برخی از ویژگیهایی خوب این دنباله‌دار شما را مجذوب خود خواهد کرد.

به عنوان مثال، وقتی که به دنباله‌دار نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که دم آن - یا کاما - بزرگتر از سیاره مشتری است.

کمای این دنباله‌دار در آسمان ما بسیار بزرگ دیده می‌شود. بعضی تخمین‌ها نشان می‌دهد که ممکن است به اندازه قطر ظاهری ماه یا شاید حتی بزرگتر باشد! از آنجایی که منطقه بیرونی این کما، ضعیف خواهد بود، بهترین روش برای تشخیص بزرگی و عکاسی از آن، خصوصا تا اواسط دسامبر می‌باشد.

همچنین، اگر شما از تلسکوپ نوری استفاده می‌کنید، ممکن است بتوانید حرکت دنباله‌دار را در مقابل ستارگان تشخیص دهید. در اوایل ماه نوامبر، دنباله‌دار به 21251 مایل در ساعت (34200 کیلومتر در ساعت) یا 9.5 کیلومتر بر ثانیه به نزدیکی زمین رسید. تا دسامبر، به عنوان دنباله‌داری نزدیک به ما، به نظر خواهید رسید و ویرتانن مجددا سرعت خواهد گرفت. مشاهدات دقیق دنباله‌دار - به ویژه با یک تلسکوپ کوچک - در حدود دوره 30 دقیقه، باید به شما اجازه دهد حرکت آن را نسبت به ستاره ها، درک کنید.


محل دنباله‌دار 46P/Wirtanen در 1 دسامبر 2018، از مرکز ایالات متحده در حدود ساعت 9 بعدازظهر به سمت جنوب ظاهر می‌شود. تصویر Eddie Irizarry using Stellarium.

در 8 دسامبر 2018، دنباله‌دار 46P/Wirtanen باید راحت‌تر دیده شود. توجه داشته باشید که ستارگان سیف جبار یا کاپای جبار (اوریون و رجل‌الجبار (در سمت راست اوریون) به دنباله‌دار اشاره دارند. همچنین، بازدیدکننده آسمانی باید تا آن زمان کمی روشن‌تر شده باشد. این منظره از آسمان ایالات متحده، به زودی در بعد از ظهر 8 دسامبر در جنوب شرقی مشاهده خواهد شد. تصویر Eddie Irizarry using Stellariumشب 15 دسامبر 2018 ممکن است بهترین منظره را از دنباله دار 46P/Wirtanen مشاهده کنید. اول، به ستاره‌های آشنای اوریون نگاه کنید، سپس به ستاره‌هایی که خوشه پروین در صورت فلکی ثور را تشکیل می‌دهند نگاه کنید. در اواسط دسامبر، دنباله‌دار به این گروه ستاره‌ای نزدیکتر می‌شود و تشخیص آن آسان است. تصویر از Eddie Irizarry using Stellarium


در اوایل ماه دسامبر، علاقه‌مندان به آسمان با مشاهده دنباله‌دار 46P/Wirtanen با تلسکوپ گاهی اوقات یک یا چند شیء با حرکت آهسته را می‌بینند که فرض می‌کنند آنها دنباله‌دار باشند. این اشیاء بسیار آهسته ظاهر می‌شوند، به نظر میرسد که حتی سیارک باشند. با این حال، اینها سنگهای فضایی نیستند. آنها ماهواره‌های ساخت دست انسان می‌باشند.

در 16 دسامبر 2018، دنباله‌دار ویرتانن به نزدیک خواهد رسید تنها 4 روز پس از اینکه دنباله‌دار به نزدیکترین نقطه به خورشید رسید. از آنجایی که دنباله‌دارها در هنگام نزدیکی به مدار خورشید به طور فزاینده‌ای فعال می‌شوند، انتظار می‌رود که این دنباله‌دار در نزدیکی آن، به روشن‌ترین حالت خود برسد. این منظره ممکن است با چشم غیرمسلح از یک مکان کاملا تاریک قابل مشاهده باشد. تصویر از دانشگاه مریلند.

و بیشتر ...

بین 6 تا 12 دسامبر 2018، دنباله‌دار 46P / Wirtanen وارد منطقه ای از آسمان می شود، که، از نظر ما، یک حلقه چرخشی از 450 ماهواره زمین‌آهنگ در آنجا وجود دارد.

کمربند هواشناسی، تلویزیون و دیگر ماهواره‌های ارتباطی سیاره ما را در حدود 22236 مایلی (35786 کیلومتری) بالاتر از استوای زمین قرار می‌دهد. همانطور که این ماهواره‌ها به دور سیاره ما به همان سرعت زمین می‌چرخند، ماهواره‌های زمین‌آهنگ به نظر می‌رسد که در موقعیت ثابتی در آسمان قرار دارند و همین امر توضیح می‌دهد که چرا دیشهای ماهواره‌ای کوچک روی سقف خانه‌های ما در موقعیت ثابت قرار دارند.

از آنجا که آنها به اندازه کافی بالای زمین قرار دارند، اغلب این ماهواره‌ها توسط خورشید شارژ می‌شوند.

ناظران با استفاده از تلسکوپی با یک موتور کوچک که پدیده‌های نجومی را در آسمان دنبال می‌کنند که جبران چرخش زمین، حرکت آهسته این ماهواره‌ها را در مقابل دنباله‌دار و ستارگان را می‌کند. این دیدگاه شبیه به تصویری است که در این ویدیو دیدید:

https://youtu.be/6kDemS31JVU

اگر به نظر می‌رسد که جسمی در میدان دید تلسکوپ نسبتا سریع می‌باشد، شما احتمالا یک ماهواره در مدار کم ارتفاع زمین را مشاهده می‌کنید. اما اگر ماهواره به آرامی حرکت کند و چند ثانیه توسط تلسکوپ قابل مشاهده است، احتمالا یکی از ماهواره‌های زمین‌آهنگ را مشاهده خواهید کرد که از اوایل و اواسط دسامبر در مسیر دنباله‌دار قرار می‌گیرند.

گاهی اوقات ماهواره‌های زمین‌آهنگ ممکن است در گروه‌های 3تایی یا بیشتر قابل مشاهده باشند.


خطی که از شرق به غرب عبور می‌کند، استوای آسمانی است که از نیمکره شمالی دیده می‌شود. از منظر ما، دنباله‌دار ویرتانن در کمربند ماهواره‌های زمین‌آهنگ بین 6 تا 12 دسامبر مشاهده می‌شود.

آیا شما می‌توانید تایید کنید که به یک ماهواره زمین‌آهنگ در چشمی نگاه می‌کنید؟
بله اگر شما در حال استفاده از یک تلسکوپ کامپیوتری یا ردیابی هستید، جسم در حال حرکت را در مرکز میدان دید خود داشته باشید. سپس تلسکوپ یا ردیاب را خاموش کنید. اگر این ماهواره زمین‌آهنگ، در مرکز باقی خواهد ماند و اکنون تمام ستاره‌ها با چرخش زمین به آرامی حرکت می‌کنند.

به یاد داشته باشید که ممکن است مجبور شوید که تلسکوپ را مجددا تنظیم کنید تا همچنان به دنبال دنباله‌دار یا سایر سوژه‌های نجومی باشید. خوش بگذره!


در 16 دسامبر 2018، نزدیکترین حالت زمین به دنباله‌دار وریتانن کمتر از 4 روز پس از نزدیکی آن به خورشید رخ می‌دهد. از آنجایی که دنباله‌دارها به طور فزاینده‌ای در نزدیکی مدار خود به خورشید فعال می‌شوند، انتظار می‌رود که این دنباله‌دار در نزدیکی خورشید به روشن‌ترین حالت خود برسد. ممکن است با چشم غیرمسلح از یک مکان تاریک قابل مشاهده باشد. تصویر از دانشگاه مریلند.


منبع:
Best comet of 2018 is approaching
By Deborah Byrd and Eddie Irizarry in ASTRONOMY ESSENTIALS | SPACE | November 8, 2018
: https://earthsky.org/space/46p-wirtanen-possibly-v...
آخرین بروز رسانی در آذ 18, 8:09 ب.ظ از آفاق راهبر آذربايجان.
تمامی زمان ها +4.5 است. زمان اکنون 11:22 ب.ظ است.